
- Denne begivenhed er allerede afholdt.
Debatmøde: Trafikstøj kræver mere handling!
29. september 2021 // 15:30 - 18:30

Vær med den 29. september, når vi sætter fokus på trafikstøj på en eftermiddag, hvor du kan:
- møde politikere
- få svar på spørgsmål om trafikstøj
- give inputs til det politiske arbejde med at bekæmpe trafikstøj
- høre, hvordan trafikstøj lyder og opfattes.
I den nyligt vedtagne Infrastrukturplan er afsat tre milliarder kroner til at bekæmpe trafikstøj. Det er det hidtil største beløb, der er afsat på området. Der er nu brug for en bred drøftelse af, hvordan midler afsættes, så de skaber mest mulig værdi for de mange støjplagede borgere. Derfor inviterer vi til debatmøde om trafikstøj, hvor du møde en række kommunalpolitikere og eksperter på området.
Kom og giv din mening til kende og vær med til at forme den fremtidige indsats mod trafikstøj i regionen. Trafikstøj kræver handling – på tværs af borgere, politikere og eksperter.
Målgruppe
Debatmødet er for borgere og fagpersoner med interesse i trafikstøj.
PROGRAM
Kl. 15.30 – 16.30 | Markedsplads. Her kan du blandt andet opleve støjen og møde eksperter indenfor trafikstøj. Du kan også se forskellige løsninger til støjreduktion og lære, hvad du selv kan gøre i din bolig. Så kom og bliv klogere på trafikstøj og løsninger. |
Kl. 16.30 | Velkommen til debatmødet. Direktør Poul Erik Lauridsen, Gate 21 |
Kl. 16.30 – 16.45 | Trafikstøj og dens konsekvenser. Chefkonsulent Johnny Lund-Wendt, Rambøll |
Kl. 16.45 – 17.20 | Paneldebat om trafikstøjsbekæmpelse i Region Hovedstaden. Moderator Simon Ankjærgaard, journalist, Moderator.dkPaneldeltagere:
|
Kl. 17.20 – 17.50 | Pause – med sandwich og drikkelse |
Kl. 17.50 – 18.30 | Afsluttende debat med inputs fra støjplagede borgere |
Ændringer i programmet kan forekomme
Praktisk information
Tid: Onsdag den 29. september klokken 15.30 – 18.30
Sted: Gate 21, Liljens Kvarter 2, 2620 Albertslund
Transport: Tag cyklen eller toget! Vi har cykelparkering uden for bygningen, og Albertslund Station ligger kun 5 minutters gang fra Gate 21. Tager du alligevel bilen, skal du være rigtig heldig for at finde en parkeringsplads! Der er et meget begrænset antal parkeringspladser, og flere af pladserne ligger i en p-zone med max 2-timers parkering.
Tilmelding
Tilmeldingen er lukket.