Opsamling: 5G nede på jorden
I 2021 inviterer Gate 21 og projektet Klar Parat til 5G til en række webinarer, der sætter fokus på kommunernes behov i arbejdet med 5G-netværket. Det første store arrangement d. 10. juni 2021 fokuserede på den fysiske planlægning i kommunen.
Formålet med webinaret var at give kommunale medarbejdere et bedre grundlag til at inkludere 5G, når de planlægger fremtidens byområder. Webinaret startede med at give en kort intro og status på 5G i Danmark og adresserede nogle myter omkring netværket. Der blev også besvaret spørgsmål som:
-Hvordan får vi planlagt vores byområder i dag – så vi fremtidssikrer netværksinfrastrukturen i morgen?
-Hvordan kan kommunerne facilitere det bedst mulige netværk?
-Hvilke opgraderinger og hardware skal der til for at nå hastigheder på flere gigabyte per sekund og responstider på få millisekunder?
Mange tak til de fremmødte og aktive deltagere og en ekstra tak til alle oplægsholderne. Du kan finde deres præsentationer længere nede på siden, sammen med en film og andre input fra dagen.
FILM: 10 GODE RÅD TIL KOMMUNERNE OM 5G OG PLANLÆGNING
LÆS MERE OM DE 10 GODE RÅD HER.
DAGENS PROGRAM OG PRÆSENTATIONER
12:30 | 5G-guldfeber – et skridt tilbage og ned på jorden Vi giver dig en indflyvning med fem ting du skal vide om 5G, og tager hul på nogle myter om netværket. Præsentation: Karolina Huss, Senior projektleder, Gate 21 |
12:45 | 5G i praksis: Hvilke teknologiske services kan vi forvente hvornår? Her får vi en kort intro og status på 5G i Danmark. Hvad betyder det egentlig, når teleselskaberne siger, at de har udrullet 5G? Hvilke forbedringer i netværksservicen kan vi forvente? Vi får også en opdatering på, hvilke operatører, der har budt ind på Energistyrelsens nu afsluttede frekvensbåndsauktioner. Præsentation: Robert Lindgaard, Teamleder, Center for telekommunikation, Energistyrelsen |
13:00 | Hvad skal vi som kommunale byplanlægger tænke ind i fremtidens 5G allerede i dag? To konkrete kommunale udviklingsområder;
Præsentation: Nanna Lehm Andersen Milthers, Projektleder på fiber og digitalisering, Ballerup Kommune |
13:20 | 5G Installation – Rådgivningspanel Skal der flere kabler i jorden, anden planlægning omkring master og gadenære spredningsantenner i Vridsølille og Kildedal? Repræsentanter fra virksomheder, som arbejder med planlægning, gravearbejde og installation af fremtidens netværk, giver råd til kommunen omkring installation af 5G. Deltagere i panelet og præsentationer: – Jan Robin Stenmo, Bid Manager, Eltel Networks – Jens Røgen Kristensen, Forretningsudvikling og Salg, Emtelle – Henrik Kamstrup, Group CEO, KPR towers |
13:45 | Pause |
14:00 | DOLL og 5G Hvordan arbejder et urbant living lab med at iscenesætte urbane løsninger, som er klar til 5G? Præsentation: Teddy Sibbern Axelsen, Seniorprojektleder DOLL Living Lab |
14:15 | 5G-strategi – Rådgivningspanel Hvordan kan en kommune bedst facilitere udrulning af 5G? Hvordan skal kommunen navigere i at skabe et godt samarbejde mellem operatører? Hvordan kan kommunen arbejde med at attrahere den fulde 5G udrulning i et område? Repræsentanter fra netværksoperatørerne vejleder kommunen i en række strategiske overvejelser om udrulningen af 5G. Deltagere i panelet og præsentationer: – Søren Nørgaard Madsen Public Affairs Consultant, TDC – Jakob Willer, Direktør, Tele Industrien – Robert Lindgaard, Teamleder, Center for telekommunikation, Energistyrelsen |
15:00 | Tak for i dag |
INPUT FRA DELTAGERNE
Nanna Lehm Andersen, Projektleder, Ballerup Kommune
”Før det første spadestik sættes i jorden, findes der mulighed for at planlægge en bydel, der kan blive den fedeste indenfor digital infrastruktur. Som kommune vil vi gerne gøre os interessante. Derfor inviterer jeg telebranchens rejsehold og andre relevante sparringspartnere fra telebranchen med ind til Kildedal for at få deres tanker med ind i den kommunale byplanlægning”
Fotograf: Philip Ørneborg
Maria von Holstein-Rathlou, Byplanlægger, Albertslund Kommune
”Som byplanlægger er jeg mest interesseret i, hvilke eventuelle fysiske tiltag som planlægningen af 5G-netværket medfører. Skal der en anden planlægning omkring master end hidtil, skal der sikres plads i byrummene til nye fysiske installationer eller noget helt tredje, når vi arbejder med nye byudviklingsområder? Jeg ser en mulighed for at skabe stærkere samarbejder i det projekt, jeg sidder med i Vridsløse. At få endnu mere fokus på at få flyttet den type samarbejde ind i projektet, og tage teleindustrien med tidligt i byplanlægningen”.
BAG PROJEKTET
Har du spørgsmål eller kommentarer, så tag fat i Senior projektleder
Karolina Huss